Lomber Dar Kanal, Lomber Stenoz Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Bugün halk arasında kireçlenme ,kanal darlığı diye bilinen lomber dar kanal ,lomber stenoz  tedavi metodlarını konuşacağız.

Artrit (kıkırdak dokunun yok olması) sebebiyle omurgadaki faset eklemlerinin kemik ve bağları kalınlaşır spinal kanala baskı yapar. Bu değişiklikler lomber spinal kanalın daralmasına sebep olur ve bu duruma lomber dar kanal (spinal stenoz) denir.

Tedavi edilmediği takdirde hastanın hayatını yaşanılmaz hale gelecek kötü sonuçlara sebep olabilir. Lomber dar kanal en sık hangi seviyede?

En sık L3-L4 seviyelerini tutar. Bazen tek bir seviyede ama genellikle birden çok seviyede ortaya çıkar. Erkeklerde görüleme oranı kadınlardan biraz fazladır.

Bel fıtığı ile bel kanal daralması birbirinden farklı hastalıklardır.

Bel fıtığında bacağa giden sağ veya sol tek bir sinir sıkışırken, bel kanalı daralmasında bacağa giden tüm sinirler birden sıkışır. Bu sebeple genellikle her iki bacakta birden uyuşma olur. Bel fıtığında bacak ağrısı ön planda iken, kanal daralmasında bacaklarda uyuşma ve yürüme mesafesinde kısalma ön plandadır. Bel fıtığı daha çok genç ve orta yaşlarda, kanal daralması ileri yaşlarda görülür. Kanal daralmasında dinlenirken hasta tamamen normal hisseder, oysa bel fıtığında ağrı istirahatta ve hatta gece bile devam eder. 

Kanal Daralması Belirtileri Nelerdir?

Dar kanal hastalarının en önemli şikayeti ağrıdır, bel bölgesinden bacaklara yayılan ağrı , karıncalanma ve uyuşma kramp gibi şikayetleri ile his kaybı da olabilir,. Hastalık çok ilerlemişse kuvvet kaybı ile yürüme bozukluğu olabilir .

Kanal darlığı tedavi edilmezse ne olur?

Omurilik kanalı daralmasına bağlı olarak  yaşanan denge problemi kalıcı hale gelip hasara yol açabilir. Bazı hastalarda ise kanal darlığı nedeniyle idrar ve büyük abdest yapmada zorlanma sorunu ortaya çıkar. Hareketsiz bir yaşama neden olan kanal darlığı nedeniyle aşırı kilo almak da kaçınılmaz hale

Kanal daralması kendiliğinden geçer mi?

Dar kanal rahatsızlığı basitçe omurların yapısının bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Bu yapılar tekrar eski haline gelmediği için kendiliğinden geçen bir rahatsızlık değildir. Dar kanal belirtileri istirahat ve ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir.

 

Belde kanal daralması nasıl tedavi edilir?

İlk tercih edilen yöntemler genellikle; antiinflamatuar tedavi (ağızdan ilaç ya da enjeksiyon), ağrı kesiciler veya fizik tedavi yöntemleridir. Spinal  enjeksiyonlar (epidural enjeksiyon/faset enjeksiyonu,Kök hücre tedavileri  gibi) yapılabilir. Hafif durumlarda ameliyatsız yöntemler uygulanabilir ancak daralma ileri seviyedeyse ve şikayetler ciddiyse cerrahi ile tedavi edilmelidir. Ameliyatta amaç sinirin geçtiği kanalı açarak rahatlatmaktır.

Kanal darlığı ameliyatı nasıl olur?

Dar kanalın yeri ve hangi seviye bir sıkışma olduğu ameliyatın tipini belirler. Ameliyatta, omuriliğin sıkışmasına neden olan disk, kemik ve bağ gibi yapılar gerekirse alınır. Ameliyat esnasında sinirler teker teker görülür. Omurgaya baskı yapan disk veya kemik alınarak, kanal rahatlatılır. Bel kanalı daralmasında farklı ameliyat teknikleri uygulanabilir. Uygun vakalarda sadece kanalı daraltan kalınlaşmış kemik ve ligamanların tıraşlanması yeterli olacaktır. Bu vakalarda bele halk arasında platin denilen enstrumanların takılmasına gerek olmayabilir. Ancak ilerlemiş ve birden fazla mesafede darlığı olan hastalarda bu tıraşlama işleminden sonra belin yük taşıma kapasitesi ve mukavemeti bozulabilir. İlerleyen dönemlerde bel omurlarının dizilinde bozulmaya yani kaymaya neden olabilir.  Bunu engellemek amacıyla belin desteklenmesi için platin takılması gerekebilir.